Pamuk gibi topuklara sahip olmanın 5 doğal reçetesi

Pamuk gibi topuklara sahip olmanın 5 doğal reçetesi…

opuklarımız ayaklarımızın en sert bölgelerinden biridir. Vücudumuzun dengesini sağlayacağım derken bayağı bir yıpranırlar. Bir süre sonra da havasızlık, nem kaybı, terleme gibi nedenlerle sertleşmeler ve çatlamaların yaşanması kaçınılmaz olur. Oysa çok ihtiyacımız olan topuklarımız güzel bir bakımı en çok hak eden vücut bölgelerimizden biridir.

Hürriyet Haber
14 Temmuz 2017 – 14:32:14
1 / 5

Hint leylak yaprakları

Hint leylak yaprakları

Hint leylak yaprakları nemlendirici etkisiyle topuklarınıza çok iyi gelecek şifalı bir bitkidir. Sağlıklı ve pembe topuklar için, Hint yapraklarından bir avuç kadarını ezip ince bir hamur haline getirin. Üzerine 3 çay kaşığı zerdeçal tozu dökün ve iyice karıştırmaya devam edin. Hazırladığınız karışımı topuklarınıza sürün ve 30 dakika bekleyin. Daha sonra ılık suyla temizleyin ve temiz bir havluyla yumuşakça kurulayın. Bu işlemi haftada birkaç kez tekrarlayın.

Zeytinyağı, limon ve lavanta yağı

Zeytinyağı, limon ve lavanta yağı

Bu üç yağın doğru şekilde bir araya gelmesi ortaya harika bir topuk kremi çıkarır. Özellikle çatlak topuklarınızdan kurtulmak istiyorsanız bu doğal reçeteyi mutlaka denemelisiniz. Hazırlamak için, bir kaşık zeytinyağını, limon yağını ve lavanta yağını bir kâseye koyup karıştırın ve daha sonra bu karışıma bir kaşık da su ekleyin. Karıştırdıktan sonra çatlak topuklarınıza sürün.

Muz

muz

Doğal nemlendirici etkisiyle oldukça faydalı olan muz, en pratik topuk bakım reçetelerinden biridir. Yapmanız gereken tek şey olgun bir muzu ezip püre haline getirmek ve öncesinde iyice yıkadığınız ayaklarınızın topuklarına sürmek. Sürdükten 15 dakika sonra ılık suyla hafifçe ovalayarak yıkadıktan sonraki yumuşamayı hemen fark edeceksiniz. Bu uygulamayı 2 hafta düzenli yaptığınız takdirde pamuk gibi ayaklara sahip olabilirsiniz.

Bal

Bal

Balın cilt için ne kadar etkili ve doğal bir nemlendirici olduğunu iyi biliyoruz. O halde aynı zamanda antibakteriyel özelliği olan balı topuklarımızı güzelleştirmek için neden kullanmayalım? Bir bardak balı ılık suya katın ve iyice karıştırdıktan sonra ayaklarınızı 15 dakika boyunca bu suda bekletin. Daha sonra ayaklarınızı yavaşça ovarak ve fırçalayarak yıkayın. İyi bir sonuç almak için sık sık bu işlemi tekrarlayın.

Pamuk gibi topuklara sahip olmanın 5 doğal reçetesi

Aloe Vera

Antienflamatuar özelliğe sahip aloe vera cilde yararlı son derece önemli bir bitkidir. Sertleşmiş topuklarınıza da son derece iyi gelecek bu bitkiyle uygulayacağınız düzenli bir bakım sonunda yumuşacık ayaklara sahip olabilirsiniz. Yapmanız gereken; bir avuç fesleğen yaprağını ezip, üzerine birer çay kaşığı zerdeçal tozu, kâfur tozu ve 2 kaşık aloe vera jeli koyup iyice karıştırmak. Bu karışımı topuklarınıza uygulayıp 20 dakika beklettikten sonra topuklarınız eskisi gibi olmayacak.

hürriyet

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: