Ortak Kira Beyanı Nasıl Yapılır?

Ortak Kira Beyanı Nasıl Yapılır?..

ortak kira beyanı

Ortak tapu; aynı gayrimenkulün birden fazla kişi tarafından satın alınması veya birden fazla kişiye miras kalması sonucu oluşuyor. Tek bir tapu senedi üzerinde hisseler gösterilebileceği gibi eğer istenirse hissedarlara ayrı, ayrı da tapu verilebiliyor. Ancak tapu senedi üzerinde yine sahip oldukları oranlar yazılıyor, yani tapunun ayrı, ayrı verilmiş olması o gayrimenkulün tamamı üzerinde bir hak doğurmuyor. Eğer gayrimenkul sahipleri tarafından kiraya verilmişse, her yıl elde edilen kira gelirinin bir sonraki yılın mart ayında Kira Gelir Vergisi Beyannamesi ile beyan edilmesi gerekiyor. Ancak gayrimenkul ortak tapulu olduğu için ortak kira beyanı ile gelir beyan ediliyor.

Ortak kira beyanı nedir?

kira beyanı

Ortak tapuya sahip gayrimenkuller kiraya verilebiliyor. Elde edilen kira geliri ise gayrimenkulü kiralayan kiracı tarafından ayrı, ayrı hesaplara yatırılabileceği gibi tek bir hesaba da yatırılabiliyor. Ancak sonuçta mutlaka her yıl mart ayında ortak kira beyanı verilmesi gerekiyor. Aylık kira nereye yatmış olursa olsun, gayrimenkul sahiplerinin elde edilen yıllık kira geliri üzerinden ortak tapu üzerinde belirtilen hissesi oranında vergi borcu doğmuş oluyor.

Ortak kira beyanı nasıl verilir?

Ortak kira beyanı

Kira Gelir Vergisi Beyannamesi; her yılın mart ayında vergi dairelerinden alınan formlar aracılığı ile veya Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet sitesi üzerinden verilebiliyor. Formların bilgi kısmında eğer tapu hisseli ise hissedarların adı-soyadı, TC kimlik numarası ve hisse paylarının doldurulması gerekiyor. Beyannamenin verilmesi ile birlikte vergi borcu tahakkuk etmiş oluyor. Tahakkuk eden bu borcun temerrüde düşmemesi için ilk taksitinin damga vergisi ile birlikte mart ayı sonuna kadar vergi dairelerine peşin olarak veya Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet sitesi üzerinden kredi kartı ile ödenmesi gerekiyor. 2. taksit ise ay yıl temmuz ayı içinde ödenebiliyor.

Ortak kira beyanı verirken hangi durumlar avantajlı olur?

ortak kira beyanı

Kira gelir vergisi istisnası her yıl yeniden belirleniyor. 2016 yılı için 3.600 TL olan bu rakam, sizin yıllık kira gelirinizin 3.600 TL’ye kadar olan kısmının vergiden istisna olması anlamına geliyor. Eğer ortak tapulu gayrimenkullerde kira beyanı her bir hissedar tarafından ayrı, ayrı verilirse bu istisna rakamından ayrı, ayrı yararlanılabiliyor. Yani tek bir beyanname vererek yıllık kira gelirinden 3.600 TL istisna sağlamak yerine, 2 hisseli bir tapuda ayrı, ayrı beyanname verilerek 7.200 TL istisna sağlanabiliyor.

MİLLİYET

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: