Son dakika: Ve engellendi! Alman meclisinde birbirlerine girdiler!

Son dakika: Ve engellendi! Alman meclisinde birbirlerine girdiler!..

01 Haziran 2017 Perşembe – 9:08 | Son Güncelleme : 01 06 2017 – 9:22

Dün, ‘Artık Alman askerleri çekilebilir’ kararıyla Türkiye’ye mesaj vermeyi hedefleyen SPD’nin Meclis Grup Başkan Vekili Rolf Mützenich’e darbe kendi meclisinden geldi. Almanya’da iktidar partileri, Alman askerlerinin İncirlik’ten çekilmesi konusunun Federal Meclis’te oylanmasını engelledi. Muhalefet partileri hükümeti kamuoyunu aldatmakla suçladı. Türkiye düşmanlığıyla tanınan Yeşiller Partisi Eş Başkanı ve Başbakan adayı Cem Özdemir ise yine kin kustu. Türkiye’ye yollanan her türlü ılımlı mesajın Almanya’ya şantaj yapmak için bir fırsat olacağını ileri sürdü.

Son dakika: Ve engellendi! Alman meclisinde birbirlerine girdiler!
Almanya’da hükümeti oluşturan Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD), Alman askerlerinin İncirlik’ten çekilmesi konusunun Federal Meclis’te oylanmasını, Meclis Dış İlişkiler Komisyonu’ndaki çoğunluklarını kullanarak engelledi.
Koalisyon ortağı SPD’nin dün kendi meclis grubunda yaptığı oylamada Alman askerlerinin İncirlik’ten çekilmesi kararı almasına rağmen bugünkü oylamada ret oyu kullanması muhalefet partilerinin tepkisine neden oldu.
Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Yeşiller Partisi Eş Başkanı ve Başbakan adayı Cem Özdemir SPD’nin dünkü oylamasını seçim kampanyasının bir parçası olmakla eleştirerek, “Artık hükümetteki herkes, Erdoğan’a yollanan her türlü ılımlı mesajın Almanya‘ya şantaj yapmak için bir fırsat olarak algılandığını kavramalıdır” dedi.
Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen de Birlik partileri ve SPD’nin tutumunu ‘utanç verici bir kandırma manevrası’ diye nitelendirerek, ‘geri çekilmenin çıkmaz ayın son gününe ertelenmemesi gerektiğini’ söyledi.
Sol partili Alexander Neu da SPD’nin ani tutum değişikliğinin ‘içler acısı’ olduğunu belirterek, “Yine boş vaatlerde bulunmak yerine bu sefer ciddi olduklarını gösterme şansını kaçırdılar” diye konuştu.
SPD ise oylamanın ardından İncirlik’ten çekilme taleplerine bağlı oldukları mesajı verdi. SPD Savunma Uzmanı Rainer Arnold, Bayrische Rundfunk radyosuna verdiği demeçte, “Erdoğan’ın bizi canının istediği gibi elinde oynatmasına izin vermemeliyiz, günün birinde bu konuda gerekli işareti vermemiz şart” diye konuştu
.GAZETEVATAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: