AB ile yakın temas

AB ile yakın temas…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi için gittiği Brüksel’de ikili temaslarda da bulundu. Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Juncker ile bir araya gelerek AB-Türkiye ilişkilerinin yeniden canlandırılması konusunda görüşmeler yaptı

Perşembe, 25 Mayıs 2017 – 17:53

AB ile yakın temas

Posta Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rıfat Ababay Brüksel’den bildiriyor.Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Steigenberger Oteli’nde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la bir araya gelmesinin ardından Avrupa Birliği Konseyi’nin yeni binasında AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile görüştü.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel’de AB Konseyi Başkanı Donald Tusk (ortada) ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker (sağda) ile bir araya geldi.

SAVUNMA SANAYİİNDE İŞBİRLİĞİ

Olumlu bir atmosferde geçen Erdoğan-Macron görüşmesinde, siyasi ve ekonomik ilişkiler başta olmak üzere ikili konular ele alındı.

Türkiye-Fransa ilişkilerini daha da güçlendirme konusunda kararlılıklarını vurgulayan iki lider, savunma sanayiinde işbirliğinin yanı sıra karşılıklı ticaret hacmini 20 milyar Avro’ya yükseltme hususunda da mutabık kaldılar.


Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Suriye, Irak ve diğer bölgesel konuların da ele alındığı görüşmede, PKK ve DEAŞ dahil terörün her türüyle ortak mücadelenin önemine işaret edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fransız mevkidaşı Macron, Türkiye-AB ilişkilerine yeniden ivme kazandırılması gerektiğine de dikkati çektiler.

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB Konseyi Başkanı Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Juncker ile yaptığı görüşmede de Türkiye-AB ilişkileri konuşuldu.

Görüşmede, Türkiye ile AB arasında Mart 2016’da imzalanan mülteci anlaşmasının hayata geçirilmesi gerektiği vurgulandı.

Olumlu bir atmosferde geçtiği belirtilen görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden canlandırılmasının önemine, ayrıca terörle mücadelede işbirliğini güçlendirmenin gerekliliğine de değinildi.

Kıbrıs meselesiyle ilgili olarak ise adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasının önemli olduğu ifade edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO Zirvesi çerçevesinde de ikili temaslarda bulunacağı kaydedildi.

posta

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: