Baharda Gidilebilecek Tatil Yerleri!

Baharda Gidilebilecek Tatil Yerleri!..

Olympos Akdeniz'in üç kilometrelik turkuaz renkli kumsalı bahar aylarında en güzel halini alıyor. SİT alanı kapsamında olduğu için antik alan ve çevresinde yapılaşma yasak. Anayoldan portakal ağaçlarının kokusu eşliğinde Olympos’a indiğinizde bungalov tipi ağaç evlerle karşılaşıyorsunuz. Burası gezgincilerin en önemli durağı. Yörede yapılaşma yasak olduğu için konaklama bu ağaç evlerde yapılıyor. Antik kenti gezmek için de bahar ayları çok uygun.

Olympos

Akdeniz’in üç kilometrelik turkuaz renkli kumsalı bahar aylarında en güzel halini alıyor. SİT alanı kapsamında olduğu için antik alan ve çevresinde yapılaşma yasak. Anayoldan portakal ağaçlarının kokusu eşliğinde Olympos’a indiğinizde bungalov tipi ağaç evlerle karşılaşıyorsunuz. Burası gezgincilerin en önemli durağı. Yörede yapılaşma yasak olduğu için konaklama bu ağaç evlerde yapılıyor. Antik kenti gezmek için de bahar ayları çok uygun.

Assos Bahar aylarında keyifle tatil yapacağınız yerlerden... Bir liman şehri olmakla birlikte, denizden 238 m yükseklikte sarp bir kayalık üzerine kurulu olan Assos’a deniz tarafından oldukça dik bir yokuşla ulaşılıyor. Ayrıca bölge öyle yoğun tarih ve kültür izlerine, öyle doğal güzelliklere sahip ki çevrede de gezilip görülmesi gereken çok sayıda yerleşime sahip.

Assos

Bahar aylarında keyifle tatil yapacağınız yerlerden… Bir liman şehri olmakla birlikte, denizden 238 m yükseklikte sarp bir kayalık üzerine kurulu olan Assos’a deniz tarafından oldukça dik bir yokuşla ulaşılıyor. Ayrıca bölge öyle yoğun tarih ve kültür izlerine, öyle doğal güzelliklere sahip ki çevrede de gezilip görülmesi gereken çok sayıda yerleşime sahip.

Ayvalık Ayvalık, Ege sahil kasabalarının en özgünlerinden biri. Çok sayıda kilisesi ve manastırı bulunan Ayvalık, daracık sokakları, taş ve ahşap işçiliğinin en güzel örneklerini sunan kagir evleriyle özdeşleşmiş tarihi dokusuyla ilgi uyandırıyor. Kent, tam anlamıyla bir zeytin cenneti. Geniş zeytinlik alanlarıyla yemyeşil bir görünüm sergileyen tatil beldesi, yirmi iki adasıyla da “Ege’nin ada cenneti” olduğunu ispatlıyor.

Ayvalık

Ayvalık, Ege sahil kasabalarının en özgünlerinden biri. Çok sayıda kilisesi ve manastırı bulunan Ayvalık, daracık sokakları, taş ve ahşap işçiliğinin en güzel örneklerini sunan kagir evleriyle özdeşleşmiş tarihi dokusuyla ilgi uyandırıyor. Kent, tam anlamıyla bir zeytin cenneti. Geniş zeytinlik alanlarıyla yemyeşil bir görünüm sergileyen tatil beldesi, yirmi iki adasıyla da “Ege’nin ada cenneti” olduğunu ispatlıyor.

Bozcaada Türkiye’nin üçüncü büyük adası olan Bozcaada, üzüm bağları, tertemiz denizi, tarihi ve kültürel yapısı ile Ege’nin en cazip tatil yörelerinden.

Bozcaada

Türkiye’nin üçüncü büyük adası olan Bozcaada, üzüm bağları, tertemiz denizi, tarihi ve kültürel yapısı ile Ege’nin en cazip tatil yörelerinden.

Foça Özellikle İzmir'de oturanlar için hafta sonu mekanı olan Foça, nisan-mayıs aylarında en çekici günlerini yaşar. Kahvaltıdan sonra tekne kiralayıp Siren Kayalıkları'na gidebilir, akşam saatlerinde kıyıdaki balıkçılarda yemek yiyebilirsiniz. Kıyı boyunca yapılan akşamüstü yürüyüşleri sonunda tam karşınızda batan güneşi izlemenin zevki hiçbir şeyde yoktur. Foça'nın yanındaki Kozbeyli köyünü görmeden dönmemenizi öneririz.

Foça

Özellikle İzmir’de oturanlar için hafta sonu mekanı olan Foça, nisan-mayıs aylarında en çekici günlerini yaşar. Kahvaltıdan sonra tekne kiralayıp Siren Kayalıkları’na gidebilir, akşam saatlerinde kıyıdaki balıkçılarda yemek yiyebilirsiniz. Kıyı boyunca yapılan akşamüstü yürüyüşleri sonunda tam karşınızda batan güneşi izlemenin zevki hiçbir şeyde yoktur. Foça’nın yanındaki Kozbeyli köyünü görmeden dönmemenizi öneririz.

Kapadokya Büyüleyici ve gizemli... Doğa harikası peri bacalarının yanı sıra Hristiyan keşişlerinin kayalara oydukları kiliseler ile bağlantıları henüz tam çözülemeyen yeraltı şehirleri ve balonla yapılacak çarpıcı Kapadokya turu bölgenin çekici özelliklerinden... Coğrafi oluşum peri bacalarını oluştururken, insanlar da bu yapıların içlerine evler, kiliseler oymuş ve fresklerle süsleyerek, binlerce yıllık medeniyet izlerini günümüze taşımış. Kapadokya’nın bir başka sıradışı yanı da trekking turlarına olanak vermesi.

Kapadokya

Büyüleyici ve gizemli… Doğa harikası peri bacalarının yanı sıra Hristiyan keşişlerinin kayalara oydukları kiliseler ile bağlantıları henüz tam çözülemeyen yeraltı şehirleri ve balonla yapılacak çarpıcı Kapadokya turu bölgenin çekici özelliklerinden… Coğrafi oluşum peri bacalarını oluştururken, insanlar da bu yapıların içlerine evler, kiliseler oymuş ve fresklerle süsleyerek, binlerce yıllık medeniyet izlerini günümüze taşımış. Kapadokya’nın bir başka sıradışı yanı da trekking turlarına olanak vermesi.

Kaş Kalkan'dan 15 mil uzaklıkta geceleyebileceğiz başka korunaklı bir liman. Doğal ve tarihsel güzellikleri ile hem mavi yolcuların hem de Likya'yı karadan keşfe çıkanların gözde uğrak yerlerinden biri.

Kaş

Kalkan’dan 15 mil uzaklıkta geceleyebileceğiz başka korunaklı bir liman. Doğal ve tarihsel güzellikleri ile hem mavi yolcuların hem de Likya’yı karadan keşfe çıkanların gözde uğrak yerlerinden biri.

Kıyıköy Karadeniz'in dalgalarıyla şekillenen Kıyıköy kumsalı romantik yürüyüşler için tercih edilebilir. El değmemiş,bozulmamış güzellikler arıyorsanız, rotanızı Kıyıköy'e çevirin. Karadeniz'in haşin dalgalarına tepeden bakan bir köy burası. Daracık sokakları, denize kavuşmaya çalışan minik dereleri, her dem taze balıkları, tarihi yapıları ile Kıyıköy İstanbulluların nefes aldığı bir yer.

Kıyıköy

Karadeniz’in dalgalarıyla şekillenen Kıyıköy kumsalı romantik yürüyüşler için tercih edilebilir. El değmemiş,bozulmamış güzellikler arıyorsanız, rotanızı Kıyıköy’e çevirin. Karadeniz’in haşin dalgalarına tepeden bakan bir köy burası. Daracık sokakları, denize kavuşmaya çalışan minik dereleri, her dem taze balıkları, tarihi yapıları ile Kıyıköy İstanbulluların nefes aldığı bir yer.

Sapanca Hem günübirlik, hem de hafta sonu kaçamakları için baharın en hoş mekanlarından biri. Göl kenarında yürüyüş yapmak isteyenler için bulunmaz bir yer. Kurtköy´de dereler, geniş piknik alanları, alabalık çiftlikleri ve restoranlar bulunuyor. Burası ayrıca Sapanca´nın meyve bahçesi. Kırkpınar´da yeşil ve rahat yürüyüş alanları varken lokanta ve kafeler de çok beğeniliyor. Sapanca´da göl kenarından bir başka mesire yeri olan Maşukiye yoluna doğru çıkarken yolun her iki yanında alabalık üretim tesisleri ve restoranlar var.

Sapanca

Hem günübirlik, hem de hafta sonu kaçamakları için baharın en hoş mekanlarından biri. Göl kenarında yürüyüş yapmak isteyenler için bulunmaz bir yer. Kurtköy´de dereler, geniş piknik alanları, alabalık çiftlikleri ve restoranlar bulunuyor. Burası ayrıca Sapanca´nın meyve bahçesi. Kırkpınar´da yeşil ve rahat yürüyüş alanları varken lokanta ve kafeler de çok beğeniliyor. Sapanca´da göl kenarından bir başka mesire yeri olan Maşukiye yoluna doğru çıkarken yolun her iki yanında alabalık üretim tesisleri ve restoranlar var.

Kazdağları Doğal güzellikleri, tarihi değeriyle olduğu kadar mitolojik efsaneleriyle deünlü bir yer.

Kazdağları

Doğal güzellikleri, tarihi değeriyle olduğu kadar mitolojik efsaneleriyle deünlü bir yer.

MAHMURE/HÜRRİYET

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: