İran’da adaylardan gövde gösterisi

İran’da adaylardan gövde gösterisi

İran’da cuma günü düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik propaganda yasağının başlamasına birkaç saat kala Hasan Ruhani taraftarları Tahran caddelerinde gösteri yaptı.

1 / 6
İran'da adaylardan gövde gösterisi

Başkentin önemli meydanlarından Muhatahhari Meydanı’nda toplanan Ruhani taraftarları, 2011 yılından bu yana ev hapsindeki reformist lider Mir Hüseyin Musevi lehine sloganlar attı.

İçişleri Bakanlığı tarafından, seçim kapsamında sokak gösterilerine izin verilmeyeceğinin açıklanmasına rağmen caddeyi dolduran kalabalık emniyet güçlerinin birkaç kez müdahalesine karşın tekrar bir araya gelerek Ruhani lehine slogan atmaya devam etti.

2 / 6
İran'da adaylardan gövde gösterisi

İran’da cumhurbaşkanlığı seçimleri için Lider Ali Hamaney’e bağlı Anayasayı Koruyucular Konseyi (AKK) tarafından belirlenen 6 adaydan ikisi yarıştan çekildiğini duyurmuştu.

3 / 6
İran'da adaylardan gövde gösterisi

Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı reformist aday İshak Cihangiri, dün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye desteğini ilan ederken, muhafazakar kesimin adaylarından Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bakır Galibaf ise Meşhed kentindeki İmam Rıza Türbesi ve Külliyesi Vakfı Başkanı İbrahim Reisi lehine çekildiğini belirtmişti.

4 / 6
İran'da adaylardan gövde gösterisi

Bir diğer muhafazakar aday İslam Koalisyonu Partisi Merkez Şura Başkanı Mustafa Mir Selim de bu akşam partiye ait internet sitesinden yapılan açıklamayla Reisi lehine çekildi.

Reformist Mustafa Haşimiteba her ne kadar çekilmese de Ruhani’ye oy verme çağrısında bulunmuştu.

5 / 6
İran'da adaylardan gövde gösterisi

Seçimin, reformistler ve ılımlı muhafazakarların desteğini alan Ruhani ile muhafazakarların asıl adayı olduğu belirtilen Reisi arasında geçmesi bekleniyor.

6 / 6
İran'da adaylardan gövde gösterisi

İran’da cuma günü cumhurbaşkanlığının yanı sıra il meclisi seçimleri yapılacak. 80 milyon nüfuslu ülkede 56 milyon 410 bin 234 kayıtlı seçmen bulunuyor.

CNN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: