Huzuru Arayanlar İçin Dünyanın En Mistik 11 Yeri

Huzuru Arayanlar İçin Dünyanın En Mistik 11 Yeri…

Hayatımız boyunca bir koşuşturmacanın içinde kaybolup gideriz. Bu koşuşturmaca içindeyken kimi zaman kafamızı kaldırıp huzurlu bir alan dilediğimiz olmuştur. Birkaç günlüğüne dahi olsa mistik, huzurlu bir alana gidip dinlenmek, üzerimizde bulunan senenin yorgunluğunu üstümüzden almış gibi hissettirir. İşte bu huzuru arayanlar, tüm dünyadaki mistik mekanlardan sizler için derlediğimiz listemize göz atmaya ne dersiniz?

1. Kutsal Vadi, Peru

Cusco’nun kuzeyinde bulunan Kutsal Vadi, Machu Picchu şehrine doğru uzanıyor. Bu dik kenarlı vadide, gizemli İnka kalıntılarını nehrin üzerinde oldukça yüksek yerlerde bulabilirsiniz. Birkaç günü keşfederek geçirdiğinizde, And Dağları’nın karlı tepelerinde dinlenmek için ruhsal bir merkez haline gelen Urubamba’ya, yani biraz aşağıya doğru ilerlemelisiniz.

2. Chefchaouen, Fas

Fas’ın görülmesi gereken birçok kentinin arasından sıyrılarak hem göze hem gönüle hitap eden mavi şehir, Rif Dağları’nın eteklerini süslüyor. Ulaşım İspanya’dan oldukça kolay ve ucuz olarak sağlanabiliyor. Şehri gezmeniz için 2-3 gün yeterli olsa da, verdiği huzur Chefchaouen’den kopmanızı zorlaştıracak.

3. Faroe Adaları, Danimarka

Faroe Adaları’ndan kuzey ışıklarını seyretmek her ne kadar bir masalı yaşamak kadar heyecan verici olsa da bir o kadar da huzurlu. İzlanda ve Norveç arasında kalan bu 18 ada sert koşullara hazırlıklıysanız büyüleyici bir atmosfere sahip.

4. Koh Tao, Tayland

Koh Samui ve Koh Phangan adalarıyla birlikte Tayland Körfezi’nde yer alan bu küçük ada, karada olduğu kadar su altında da ruhunuzu doyuruyor. İlginç mercan resifleri, dalmayı sevenlere eşsiz bir deneyim kazandırırken, aynı zamanda ilgililer için ada çevresinde sayıları oldukça fazla olan dalış okullarında uygun bir eğitim ve sertifika olanağı sağlıyor.

5. Ubud, Endonezya

Asya’nın mistik doğasını koruyan Bali Adası’ndaki Ubud bölgesi; masaj, spa ve aromaterapi ile vücudunuzu hem dinlendirip hem de ona nefes aldırmanızı sağlayacak. Yaşadığınız huzur dolu saatlere bir süre ara verip, Ubud Maymun Ormanı’nda ele avuca sığmaz maymun halkını da ziyaret edebilirsiniz.

6. Bhutan, Güney Asya

Çin ve Hindistan’ın arasında kalmış, teknolojinin yıkım gücünün henüz ulaşamadığı Bhutan, huzuru kovalayacağınız değil; deyim yerindeyse ona bulanacağınız bir mistisizm sunuyor. Budist geleneklerine sıkı sıkıya bağlı Bhutan halkının gelirinin turizm değil organik tarım olması, bölgede yönetimin hala doğada olmasının kuvvetle muhtemel sebebi.

7. Kapadokya, Türkiye

Uzaklarda olmaktan hoşlanmayanlar, huzuru daha yakınlarda arayanlar için Nevşehir’in Kapadokya bölgesi pişman olmayacakları bir tercih. Tarihin şekil verdiği peri bacaları, yeraltı şehirleri, bölgeye özgü üzüm bağlarından elde edilen şarapları ve tabii biraz adrenalin yüklü balon turları hayatınızın geri kalanına ilham kaynağı olacak.

8. Tikehau, Fransız Polinezyası

Yerel dilde “huzurlu yer” anlamına gelen Tikehau adası, Pasifik Okyanusu’ndan mercanlarla ayrılırken, ortasında oluşturduğu lagünle turkuazın her tonuna hakim muhteşem bir manzara sunuyor. Geçmişi çok eskilere dayanmıyor olsa da şimdiden daha az yorucu bir yaşam seçen “sakin”lere sahip adaya Tahiti’den ulaşım mümkün. Adanın kaliteli otellerinde geçireceğiniz güzel zamanların hayalini şimdiden kurmaya başlayabilirsiniz.

9. Lüksemburg

Şehir yaşamından henüz elinizi eteğinizi çekmeye hazır değil ancak yine de kapınızı kaos yerine huzur çalsın istiyorsanız Lüksemburg’u görmekte fayda var. Geniş bir yelpazeye sahip outdoor aktiviteleri ilgilinizi çekmiyorsa da ünlü klasik müzik, yerel müzik ve caz performansları sayesinde kendinizi daha gevşemiş, rahatlamış hissedeceksiniz.

10. Crescent Vahası, Gobi Çölü

Çölün ortasında yemyeşil bir alan düşünün! İmkansız gibi gelebilir ancak Çin’in ortasında yer alan Gobi Çölü’nde bulunan Crescent Vahası’nı görmeniz gerek. Bu doğa güzelliğini gidilecek yerler listenize kaydetmenizi tavsiye ediyoruz, yeşilin ve kuraklığın buluştuğu bu ilginç yer gerçekten çöl algınızı değiştirebilir.

11. Hallstatt, Avusturya

Şöyle baktığımda bile görüntüsü huzur versin diyorsanız Avusturya’da bulunan Hallstatt Köyü konaklamanız gereken yerlerden biri. Yazı- kışı ayrı güzelliğe sahip olan bu yer odanızın balkonunda kahvenizi yudumlarken nefes kesici manzarayı huzur eşliğinde izleyebileceğiniz nadide yerlerden. Unutmadan Hallstatt, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunmakta.
HÜRRİYET

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: