Asliye Ceza Mahkemesi atı suçlu buldu…

Asliye Ceza Mahkemesi atı suçlu buldu…

Asliye Ceza Mahkemesi atı suçlu buldu

Rüzgarla savrulan naylondan ürken at, önce sahibini düşürdü, ardından da kaçtığı mahalle arasında 3 yaşındaki bir çocuğu ezerek, ölümüne neden oldu. Olaya ilişkin Ankara Adli Tıp Kurumu raporu üzerine at asli kusurlu bulundu; sahibi ise beraat etti. Ölen çocuğun annesi ise tali kusurlu sayıldı.

Konsan Organize Sanayi Bölgesi’nde 2011 yılının Nisan ayında yaşanan olay şöyle gelişti: Konya’da ailesinin geçimini kağıt toplayarak sağlayan 20 yaşındaki S.Ö., kardeşi 16 yaşındaki C.Ö. ile birlikte kağıt toplamak için Konsan Organize Sanayi Bölgesi’ne gitti. Boş arazide bir süre kağıt toplayan iki kardeş, öğle yemeği yemek için durdu. Bu sırada çıkan rüzgar nedeniyle boş arazide toz bulutu oluştu. Uçan naylon poşetler ayağının altına gelince ürken at, arabanın üzerindeki S.Ö.’yü yere düşürüp yularını tutan C.Ö.’nün elinden kurtularak kaçmaya başladı. At arabasının peşinden koşan iki kardeş, yakalayamayınca evine döndü.

3 yaşındaki çocuğun ölümüne neden oldu

Kaçan at, yaklaşık bir kilometre uzaklıktaki merkez Karatay İlçesi Hacı Yusuf Mescit Mahallesi Sahavet Sokak’ta oğlunu okula bıraktıktan sonra kaldırımsız yolun sağ tarafından yürüyen ev kadını 33 yaşındaki S. T.’nin elinden tuttuğu kızı 3 yaşındaki F.T.’ye çarptı. Tekerin altında kalan F.T. ,ağır şekilde yaralanırken, at hızla olay yerinden uzaklaştı. Yoldan geçen bir minibüsle Sedirler Aile Sağlık Merkezi’ne götürülen küçük kız, burada yapılan tüm müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi. Polis, kaçan at ve sahibini bulmak için çalışma başlattı.

At eve döndü

Sokaklarda başı boş kaçan at bir süre sonra sahibinin evine döndü. At arabasının arka sağ tekerinin çıktığını gören S.Ö. ise, atı çözdükten sonra arabayı evin kenarına park etti. Atın kaçtığı istikamette çalışma yapan polis bir evin önünde tekeri kırık bir at arabası gördü. Yaptığı araştırmada küçük kıza çarpan at arabasının olduğunu saptadı. Ellerinden kaçan atın bir çocuğa çarparak ölümüne neden olduğunu öğrenen S.Ö., şok yaşadı. Polis tarafından göz altına alınan S.Ö., çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından taksirle ölüme sebebiyet verme suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Aile şikayetçi olmadı ama kamu davası açıldı

Kağıt toplayarak ayda kazandığı 200 lira para ile 10 kişilik ailesinin geçimini sağlayan ve 2 ay cezaevinde tutulu kalan S.Ö., F.T.’nin ailesinin şikayetci olmaması üzerine serbest bırakıldı. Ancak hakkında kamu davası açılan S.Ö. tutuksuz yargılanmaya devam etti.

At asli kusurlu sayılınca, sahibi beraat etti

Konya 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Ankara Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Trafik İhtisas Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan raporda, S.Ö.’nün kusurunun olmadığı belirtildi. Ürken atın arkasında araba bağlı olduğu halde sahibinin denetiminden kaçarak gitmesinin olayın meydana gelmesinde asli derecede etkili olduğu vurgulanan raporda, anne S.T.’nin de her iki tarafında yaya yolu ve banket bulunmayan yolun sol kenarını kullanmadığı için tali kusurlu olduğu bildirildi. Ankara Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Trafik İhtisas Dairesi Başkanlığı’nın raporunu dikkate alan mahkeme heyeti, S.Ö.’nün taksirle ölüme sebebiyet verme suçundan beraatına karar verdi.

Atı satmaya karar verdiler

Oğlu S.Ö.’nün vatani görevini yapmak için askere gittiğini belirten babası Ş.Ö., yaşanan olayda masum bir çocuğun ölmesinin kendilerini çok etkilediğini belirterek, “Günlerce uykumuz kaçtı. Evlatlarımdan farklı tutmadığım ve ailemin geçiminde en büyük destekcim olan atımdan anlamsız bir şekilde soğudum. Artık onu görmeye dayanamıyorum. Halen çok seviyorum. Ama bir çocuğu öldürdüğünü düşündükçe içim acıyor. Onu satmaya karar verdim” dedi.

CNN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: