Merkel’den flaş açıklama: ‘Türklerin evet vermesi görüşümü değiştirmedi’…

Merkel’den flaş açıklama: ‘Türklerin evet vermesi görüşümü değiştirmedi’

Hürriyet Haber
03 Mayıs 2017 – 09:38Son Güncelleme : 03 Mayıs 2017 – 13:16

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’ye yönelik ‘özenli’ davranışın Almanya’nın da çıkarına olduğunu söyledi. Merkel, Almanya’da yaşayan Türklerin önemli bir kısmının ‘evet’ oyu vermesinin çifte vatandaşlık konusundaki görüşlerini değiştirmediğini de vurguladı.

Merkelden flaş açıklama: Türklerin evet vermesi görüşümü değiştirmedi

Almanya’da yayımlanan Kölner Stadt-Anzeiger gazetesine konuşan Merkel, Türkiye’de yeniden idam cezasının yürürlüğe girmesi durumunda Avrupa Birliği ile yürütülen üyelik müzakerelerin temelsiz hale geleceği uyarısında bulundu. Merkel, Almanya’da eylül ayında düzenlenecek parlemento seçimlerinde aşırı sağcı partilerin Türklere çifte vatandaşlık verilmemesi yönünde seçim kampanyası düzenlemesinin ise kabul edilemez olduğunu belirtti. Merkel, Almanya’da yaşayan Türklerin önemli bir kısmının ‘evet’ oyu vermesinin çifte vatandaşlık konusundaki görüşlerini değiştirmediğini aktardı.

‘ELEŞTİRMEKTE ÖZGÜRÜM’ 

Merkel, “Başbakan olarak Türkiye’de gözlemledikleri endişe verici gelişmeleri açıkça dile getirmede tamamen özgür olduğunu ve bunun sadece kamuoyu önünde değil ama doğrudan Türk hükümetiyle yaptıkları görüşmeler için de geçerli olduğunu” ifade etti. Alman Spiegel Online haber sitesi, Merkel’in açıklamasını ‘temkinli’ olarak nitelendirdi.

HÜRRİYET

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: