Bir ülke daha kamu borcuna yenik düştü: Porto Riko iflas etti

Bir ülke daha kamu borcuna yenik düştü: Porto Riko iflas etti…

Bir ülke daha kamu borcuna yenik düştü: Porto Riko iflas etti

ABD’nin Karayipler’deki özerk adası Porto Riko iflas etti. Porto Riko Valisi, kamu borcunu ödemeyemedikleri için federal mahkemeye iflas başvurusunda bulunacaklarını açıkladı.

2008 krizinin ardından İzlanda’nın iflas etmesi ve Yunanistan’ın da iflas eşiğinden dönmesinin ardından bir ülke daha kamu borcu nedeniyle iflas etti. Karayiplerde bulunan Porto Riko, kamu borcunu ödemeyemediği için iflas başvurusunda bulunacak.

İstanbul’da dev projeyi yapan şirket iflas etti

Uzun süredir borç krizinden bulunan dışişlerinde ABD’ye bağlı olan özerk Karayip adası Porto Riko’nun Valisi Ricardo Rossello, adanın kreditörlerle yapılan müzakerelerde başarı sağlanamadığından ötürü federal iflas mahkemesine başvuracağını açıkladı.

 

Ülkenin başvurunun kabul edilmesi durumunda diğer ABD eyaletleri ve kentlerinden farklı bir iflas sürecine tabi tutulacağı bildirildi.

ABD yönetimi tarafından adadaki borç krizine yönelik olarak geçtiğimiz sene çıkarılan “Porto Riko Denetim, Yönetim ve Ekonomik İstikrar Yasası” (PROMESA) çerçevesinde borç yapılandırmasına gidebilecek Porto Riko hükümeti, böylece kreditörlerinden borçlarının hafifletilmesini talep edebilecek.

CNN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: